Wielkoformatowe przeszklenia w domach rodzinnych zdecydowanie podnoszą prestiż całego budynku i stanowią symbol nowoczesności oraz luksusu. Prezentują się niezwykle efektownie, podkreślając walory estetyczne i indywidualny charakter domu. Bez wątpienia zapewniają większą ilość naturalnego światła oraz optycznie powiększają wnętrza. Z drugiej strony jednak, czy nie powodują przypadkiem dużych strat energetycznych, stanowiąc jednocześnie łatwy kąsek dla włamywaczy? Te i inne mity obalamy w dzisiejszym artykule.
Duże przeszklenia powodują duże straty energetyczne?
Nowoczesna technologia produkcji współczesnych okien pozwala na stworzenie produktu o niskim współczynniku przenikania ciepła, który pozwoli na zachowanie komfortu cieplnego podczas mroźnych miesięcy oraz zapobiegnie nagrzewaniu pomieszczeń latem. Wykonana z innowacyjnych materiałów, nawet 6-komorowa struktura profili z PVC lub aluminium, które składają się na solidną konstrukcję okna, gwarantuje wysoką efektywność energetyczną.
Energooszczędne pakiety szybowe są dostępne na rynku o wielu różnorodnych właściwościach. W zależności od wymagań oraz potrzeb mieszkańców podwyższają komfort mieszkania poprzez niski poziom przenikania promieni słonecznych, a także zatrzymanie ciepła wewnątrz domu. Dzięki temu bez względu na wielkość szklanej przestrzeni, mamy możliwość zachowania ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczeń zimą oraz przyjemnego chłodu latem.
Większe okna zwiększają ryzyko włamania?
Według przeprowadzanych badań społecznych, dotyczących włamań do domów mieszkalnych, najczęstszym sposobem włamywaczy jest przedostanie się do środka pomieszczeń poprzez okno. Czy w takim razie większe okno zwiększa możliwości włamywaczy? W praktyce jest wręcz przeciwnie. Sposób działania potencjalnego przestępcy polega zazwyczaj na wyważeniu całego okna z otworu w ścianie. Zwiększenie przestrzeni okiennej zwiększa jednocześnie jego gabaryty, ramę i ciężar, co znacząco utrudnia wyważenie.
Ponadto okna wyposażane są w stabilne okucia z dodatkowymi zabezpieczeniami, takimi jak np. grzybki antywyważeniowe. W dużych konstrukcjach okiennych można zastosować także specjalistyczne, bezpieczne przeszklenia, które utrudniają włamanie. Zastosowanie sprawdzonego systemu okuć i profili umożliwia wykonanie stolarki okiennej w podwyższonej klasie odporności na włamanie – RC 1 lub RC 2, zapewniając mieszkańcom jeszcze większe bezpieczeństwo. Oferowane obecnie na rynku stolarki otworowej systemy umożliwiają konstruowanie dużych, a jednocześnie stabilnych okien, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych standardów.
O dodatkowych sposobach zwiększenia bezpieczeństwa możecie poczytać w artykule: Wyjazd na urlop. Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Panoramiczne konstrukcje okienne utrudniają codzienne użytkowanie?
W systemach okiennych o dużych gabarytach stosowane są zazwyczaj wygodne w użytkowaniu systemy przesuwne w celu otwierania i zamykania skrzydeł okiennych. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych umożliwia niezwykle łatwą i lekką obsługę. Niezależnie od gabarytów okna tarasowego, jego otwieranie przebiega płynnie i bezkolizyjnie, co gwarantuje komfortowe użytkowanie, niewymagające użycia siły.
Ponadto dzięki zastosowaniu niskiego progu, zlicowaniu go z posadzką, zostają wyeliminowane utrudnienia komunikacyjne. Wykonywanie codziennych czynności osobom starszym i niepełnosprawnym staje się dzięki temu znacznie łatwiejsze. Płynne a zarazem estetyczne połączenie salonu z tarasem likwiduje wszelkie bariery, umożliwiając domownikom bezpieczne przejście bez ryzyka potknięcia się.
Duże okna obniżają komfort mieszkania przez zaburzenie prywatności?
Obecnie istnieje na rynku cały szereg rozwiązań, dzięki którym możemy zachować intymność w domu, nawet w przypadku ogromnych przeszkleń. Podstawową czynnością jest odpowiednie rozplanowanie rozmieszczenia okien w budynku. Decydując się na duże przeszklenie, najlepiej wybrać ścianę domu skierowaną w stronę, gdzie ani obecnie, ani w przyszłości nie pojawią się blisko domu inne zabudowania, bądź istnieje możliwość odgrodzenia się, np. przy pomocy posadzenia bujnych roślin w naszym ogrodzie.
Inną możliwością jest zamontowanie osłon okiennych w postaci rolet wewnętrznych lub zewnętrznych, tradycyjnych firan i zasłon, czy wracających do łask żaluzji. Mnogość ofert w tym aspekcie pozwala na wybór produktów najbardziej dopasowanych do naszych potrzeb. Rozbudowana gama kolorów sprawia, że design osłon okiennych może być kształtowany w zupełnie indywidualnym tonie. Cały szereg zróżnicowanych barw pozwala na idealne dopasowanie do architektury domu, a także stylu, w jakim urządzone jest wnętrze przy zachowaniu stuprocentowej prywatności.
Podsumowanie
Właściwie dobrane, wielkoformatowe systemy okienne pozwolą zachować komfort użytkowania, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz odpowiedni bilans energetyczny budynku. Przy zastosowaniu osłon okiennych oraz przemyślanym rozmieszczeniu okien w obiekcie, nie wpłyną one negatywnie na prywatność domowników – nawet w przypadku pokaźnych rozmiarów szklanych przestrzeni.
Komentarze (0)