Drzwi zewnętrzne to nie tylko estetyczna wizytówka domu, ale przede wszystkim solidna bariera ochronna przed wieloma czynnikami. Chronią zarówno przed nieproszonymi gośćmi, nadmiernym hałasem, jak i mroźnym powietrzem. Prawidłowo dobrane drzwi zewnętrzne zapewnią niższe opłaty za ogrzewanie, podnosząc warunki mieszkaniowe całego budynku.
Współczynnik przenikania ciepła
Zarówno producentów drzwi, jak i samych produktów przybywa na rynku, jak grzybów po deszczu. Wybór konkretnych drzwi zewnętrznych dla klienta nieobeznanego w dziedzinie stolarki otworowej stanowi nie lada wyzwanie. Jednym z niełatwych pojęć, które pojawia się w katalogach produktowych i na stronach internetowych jest: współczynnik przenikania ciepła (U). Jego wartość to podstawowa informacja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru ciepłych drzwi zewnętrznych. Im niższa wartość współczynnika, tym więcej ciepła zostaje wewnątrz pomieszczeń. Zastanówmy się nad odpowiedzią na pytanie: czym właściwie jest ten magiczny współczynnik?
Mówiąc językiem naukowym: Współczynnik przenikania ciepła określa, ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 m2 powierzchni drzwi zewnętrznych, gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin).
Upraszczając: Współczynnik przenikania ciepła informuje nas więc o tym, ile energii cieplnej przedostaje się przez drzwi.
Obecnie według prawnych wytycznych współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych nie może przekraczać 1,5 W/(m2K). Jednak już od 2021 roku wymagana wartość zostanie obniżona do 1,3 W/(m2K). Natomiast w domach pasywnych stosuje się drzwi zewnętrzne z jeszcze niższą wartością, która wynosi zaledwie 0,7-0,8 W/(m2K).
Drzwi zewnętrzne najwyższej klasy
Drzwi zewnętrzne aluminiowe Nitus występują w trzech systemach z zastosowaniem różnych paneli: panel obustronnie nakładkowy, jednostronnie nakładkowy oraz wsadowy. Wszystkie wypełnione są twardą pianką poliuretanową. Natomiast różnią się między sobą grubością pakietu warstwy termoizolacyjnej oraz wartością współczynnika przenikania ciepła, który jest tak naprawdę tutaj kluczowy.
Drzwi zewnętrzne z panelem obustronnie nakładkowym posiadają parametry o najlepszych właściwościach. Oparte są na grubym profilu 90 mm lub 75 mm. Powierzchnię skrzydła od zewnątrz pokrywa okładzina aluminiowa o grubości 3 mm, zaś od wewnątrz o grubości 2 mm. Współczynnik przenikania ciepła na wysokim poziomie, już od 0,8 W/(m2K), gwarantuje gruba warstwa pakietu termoizolacyjnego. W zależności od grubości profilu wynosi ona odpowiednio 90 mm lub 75 mm. Oznacza to, że omawiane drzwi doskonale sprawdzą się w budownictwie pasywnym, spełniając określone wymagania.
Drzwi aluminiowe jednostronnie nakładkowe, podobnie jak drzwi omawiane powyżej, pokrywa płyta aluminiowa o grubości 3 mm od zewnętrznej strony skrzydła. Natomiast od wewnętrznej strony płyta o grubości 2 mm umieszczona jest wewnątrz ramy. Grubość profilu także wynosi 90 lub 75 mm. Natomiast pakiet termoizolacyjny osiąga w standardzie 58 mm, stanowiąc wysoką ochronę przed mroźnym powietrzem. Współczynnik przenikania ciepła posiada wartości od 1,0 W/(m2K), które bez problemu mieszczą się w wymaganiach narzuconych na rok 2021.
Drzwi wejściowe z panelem wsadowym zbudowane są z profili aluminiowych o głębokości 90, 75 lub 65 mm. Zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie drzwi, wewnątrz ich ramy znajduje się okładzina z blachy aluminiowej o grubości 1,5 mm. W przypadku tego modelu współczynnik przenikania ciepła osiąga wartości od 1,1 W/(m2K) i tym samym z powodzeniem może być stosowany w nadchodzącym roku.
Prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych
Prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych jest niezbędna do utrzymania w domu izolacji termicznej na wysokim poziomie. Bardzo ważnym aspektem jest zwrócenie szczególnej uwagi na właściwe zabezpieczenie połączenia ościeżnicy z murem. Aby uniknąć ryzyka powstawania tzw. mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz budynku, zaleca się stosowanie odpowiedniego montażu przy użyciu dedykowanych taśm.
Do wypełnienia przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a murem należy użyć pianki poliuretanowej. Pod żadnym pozorem nie powinno się dopuścić do kontaktu pianki z wodą i wilgocią, ponieważ może to doprowadzić do utraty właściwości izolacyjnych i uszczelniających. W celu uniknięcia takiej sytuacji najlepiej zastosować specjalne taśmy: od wewnątrz paroizolacyjną, natomiast od zewnątrz taśmę paroprzepuszczalną. Dzięki nim uregulujemy przepływ pary wodnej, unikając gromadzenia się wilgoci w warstwie izolacji termicznej.
RADA EKSPERTA: Wyłącznie sucha pianka gwarantuje odpowiednią termoizolację drzwi zewnętrznych. Montaż drzwi zewnętrznych z zastosowaniem taśm zapewnia większą szczelność niż użycie samej pianki.
Komentarze (0)