fbpx

Konserwacja okien przed zimą w 5 krokach

Jesień to dobry czas, aby przygotować nasze okna na mroźną zimę. W dzisiejszym artykule podpowiemy, dlaczego jest to takie ważne. Doradzimy, w jaki sposób przeprowadzić przegląd okien oraz jakie dokładnie czynności należy wykonać, aby okna nienagannie spełniały swoje zadanie termoizolacyjne.

 

Pierwszy krok: czyszczenie

Jedną z niezbędnych czynności, którą należy podjąć przed nadejściem mroźnych dni, jest dokładna pielęgnacja poszczególnych elementów okiennych. Choć do estetycznego wyglądu wystarczy zadbanie o czystość szyby i ramy okiennej, tak dla zachowania odpowiedniej szczelności należy umyć również pozostałe segmenty, takie jak okucia oraz uszczelki. Podczas wykonywania tych czynności najlepiej użyć zwykłej wody z mydłem lub specjalistycznych środków dedykowanych. W żadnym wypadku nie należy stosować substancji żrących.

Mycie okna

Niezwykle istotną kwestią jest temperatura, podczas której będziemy wykonywać powyższe czynności. Pod żadnym pozorem nie róbmy tego w trakcie mrozów, ponieważ możemy nieodwracalnie uszkodzić produkt. Odradza się także zbyt nasłoneczniony czas, dlatego że nagrzane szyby powodują bardzo szybkie odparowywanie, co z kolei prowadzi do powstawania uporczywych smug. Najlepiej wybierzmy dzień z dodatnią temperaturą oraz porę, gdy nasze okna znajdują się po zacienionej stronie.

Polecamy artykuł, gdzie szczegółowo opisujemy najbardziej skuteczne techniki mycia okien: Najprostsza droga do czystych okien bez smug.

Drugi krok: smarowanie

Kolejnym krokiem do zachowania najwyższych parametrów okiennych podczas zimy jest zadbanie o wszelkie ruchome elementy okucia okiennego. Poza dokładnym wyczyszczeniem bardzo istotne jest także odpowiednie nasmarowanie, które skutecznie wydłuży prawidłowe funkcjonowanie naszych okien.

Do tego celu sięgnijmy po produkty dedykowane, takie jak specjalistyczny smar do okuć, którego zadaniem jest zabezpieczenie przed korozją i zmniejszenie oporów tarcia. Zwróćmy uwagę na to, aby środek nie wpływał na przebarwienie profili oraz nie tworzył tłustej powłoki gromadzącej kurz. Najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające teflon. Niewielką ilość środka smarnego należy zaaplikować w miejscach, gdzie poszczególne elementy okucia wzajemnie się stykają, a jego nadmiar natychmiast usunąć.

Trzeci krok: regulacja

Po wykonaniu czynności opisanych powyżej powinniśmy wyregulować stopień dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy. W zależności od rodzaju okucia w oknie regulację przeprowadza się na różne sposoby. Możemy zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc specjalistów.

Regulacja okuć okiennych

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną regulację, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z instrukcji otrzymanej przy zakupie okna. Co w sytuacji, jeśli jej nie przechowaliśmy? Wówczas możemy skorzystać z wiedzy dostępnej w Internecie. Pamiętajmy o tym, że niewłaściwie przeprowadzona regulacja może spowodować uszkodzenia. W przypadku wątpliwości najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Czwarty krok: przegląd uszczelek

Niezwykle istotnym elementem przygotowującym nasze okna na mroźne dni jest sprawdzenie, w jakim stanie znajdują się uszczelki. Tylko w pełni sprawne, elastyczne uszczelki gwarantują odpowiednią izolację termiczną.  Jeśli widoczne są zagniecenia, pęknięcia albo uszczelki straciły swoją sprężystość,  należy wymienić je na nowe.

RADA EKSPERTA: Wymieniając uszczelki na nowe, dokładnie sprawdźmy ich rozmiar i kształt. Unikajmy zakupu elementów uniwersalnych. Odpowiednią szczelność i poprawne działanie całego okna zapewnią tylko takie same uszczelki, jak od producenta.

Piąty krok: test z kartką

W jaki sposób sprawdzić, czy nasze działania przyniosły pożądany efekt i okno jest szczelne? Już spieszymy z odpowiedzią. Najprostszym sposobem jest tzw. test z kartką. Wystarczy cienki kawałek papieru umiejscowić pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem. Następnie zamykamy okno i sprawdzamy, czy papier z łatwością da się wyciągnąć. Jeśli tak, wówczas okno nadal jest nieszczelne i należy ponownie prześledzić poprawność wykonania poszczególnych kroków lub w ostateczności wymienić okno na nowe.

Natomiast, co innego w sytuacji, gdy pod wpływem próby usunięcia papier stawia wyraźny opór, skutecznie uniemożliwiając wysunięcie kartki w całości. Oznacza to, że zdaliśmy egzamin i możemy z powodzeniem oczekiwać mroźnych dni, nie martwiąc się o odpowiedni komfort w naszych wnętrzach.

Dobra termoizolacja

W innym artykule na naszym blogu możecie poznać dodatkowe metody na ograniczenie strat ciepła zimą. Zachęcamy do lektury: Jak unikać utraty ciepła przez okna PVC?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze (0)
Brak wpisów
Wybierz produkty Nitus
otul swój dom i rodzinę
produktami firmy Nitus