Wiosna to idealny czas na odświeżenie domu, a więc pozimowe porządki. Coraz wyższe temperatury sprawiają, że niemal w każdym domu czy mieszkaniu przewiduje się mycie okien. Jak sprawić, aby okna były naprawdę czyste, a jednocześnie pozbawione smug? Mamy dla Was kilka istotnych wskazówek.
Kiedy myć okna?
Jeśli myśleliście, że pora dnia, czy też pogoda kompletnie nie mają znaczenia, to śpieszymy wyprowadzić Was z błędu. Najłatwiej okna myje się w pochmurne oraz suche dni lub wtedy, gdy pozostają w cieniu. Kiedy świeci słońce, absolutnie nie zabierajmy się za ich mycie. W takich warunkach szybciej wysycha zarówno woda, jak i płyn do mycia okien. W rezultacie na szybie pozostają brzydkie, nieestetyczne smugi, które skrywa przed naszym wzrokiem mocno doświetlona szyba. Myjąc okno, nie widzimy ich, lecz z upływem dnia stają się zauważalne. Warto o tym pamiętać – w przeciwnym wypadku czeka nas ponowne wykonanie tej samej pracy.
O której godzinie najlepiej myć okna?
- Najmniej problemów sprawiają okna, które usytuowane są od strony północnej. Tej strefy promienie słoneczne dosięgają tak naprawdę tylko rano.
- Okna znajdujące się na stronie wschodniej można śmiało myć po godzinie 11-12, kiedy słońce powędruje dalej.
- Mycie przeszkleń na stronie południowej rozpocznij wczesnym rankiem lub dopiero późnym popołudniem. Godzina 16-17 będzie w tym wypadku optymalną porą.
- Co ze stroną zachodnią? To obszar, gdzie słońce dociera najpóźniej. Wobec tego okien po tej stronie nie możesz myć zbyt późno. Najlepiej będzie, jeżeli wykonasz tę pracę jeszcze przed godziną 15.
Ramy okienne – właściwe czyszczenie oraz mycie
Czy kolejność wykonywanych czynności podczas mycia okien ma jakiekolwiek znaczenie? Jeśli rozpoczniemy od oczyszczenia ram, na których z reguły znajduje się najwięcej kurzu, brudu oraz pajęczyn, to już na tym etapie widzimy, że jest to niepodważalnie czynność numer 1. W ekstremalnych wypadkach do usunięcia warstwy zanieczyszczeń może się przydać nawet odkurzacz.
Kolejnym krokiem będzie stricte mycie ram. Podczas tej czynności należy pamiętać, aby zawsze używać innego niż do mycia szyb preparatu. Środki do mycia szyb często zawierają amoniak, który może uszkodzić lakier, a nawet drewno (w przypadku okien drewnianych). Podobnie odradza się korzystanie z twardych gąbek, szczotek czy też drucianych czyścików, których użycie pociąga za sobą zarysowanie powierzchni ram okiennych. W przypadku ich mycia wystarczy ciepła woda i zwykły płyn do naczyń.
Czym myć okna?
Do czyszczenia szyb wcale nie potrzebujemy wyszukanych preparatów. Na rynku dostępnych jest szereg specyfików o udoskonalonym składzie, lecz nie do końca te są najczęściej wybierane przez „panie domu”. To zwykłe płyny do mycia okien – najlepiej sprawdzone, gąbka, miękka ścierka, np. z mikrofibry czy bawełny oraz opcjonalnie gumowa ściągaczka do szyb, stanowią zestaw idealny do pielęgnacji okien. Bardzo często zdarza się, że płyny do mycia okien o bardziej skomplikowanym składzie nie spełniają naszych oczekiwań. Tworzą nieestetyczne smugi i zacieki. Podobnie może być z tkaniną, której skład, choć według producenta odpowiedni do mycia okien, wcale się nie sprawdza…
Mycie okien octem – efekty?
Roztwór wody z octem to jeden z najbardziej znanych domowych sposobów na mycie okien bez smug. Metoda ta wcale nie traci na wartości, a od kilku lat jest uważana za najlepszy sposób na czyste i lśniące okna. Jakie proporcje należy zachować, aby przekonać się, czy ocet to recepta na błyszczące okna? Wystarczy, że do 250 ml wody dodasz zaledwie 2 łyżeczki octu. Choć zapach octu jest bardzo intensywny, to efekt, jaki uzyskujemy po umyciu okien, jest wysoce nieporównywalny do innych preparatów. Nawet tych z wyższej półki!
Polerowanie okien – sprawdzone metody
Staranne wymycie okien to jeszcze nie wszystko. Aby okna pięknie lśniły, warto je jeszcze wypolerować. Istnieje wiele domowych sposobów na mycie okien bez smug, które po dziś rekomenduje wiele kobiet. Głównie są nimi:
- nylonowe rajstopy, które dzięki swojej strukturze pozwalają dokładnie usunąć wszelkie smugi z szyby,
- stara, szara gazeta – najlepiej zmiąć ją w kulkę (ukryte brzegi zabezpieczą przed rysowaniem szyby),
- płyn do płukania tkanin – posiada działanie antystatyczne, które eliminuje zjawisko osiadania się kurzu.
Podsumowanie
Okna stanowią ważną część domu, pełniąc funkcję reprezentacyjną, dlatego zawsze powinny być czyste. Ich mycie nie powinno kojarzyć się z przykrą koniecznością. Odpowiednia pora dnia, dobór sprawdzonych środków oraz sprzętu jest tutaj kluczowy.
Komentarze (0)