Aktualne zalecenia związane ze szczególną dbałością o ekologię kierują kluczową uwagę na ograniczanie konsumpcjonizmu. Kupowanie co roku nowych ozdób świątecznych, w których znajduje się mnóstwo plastiku oraz innych materiałów nieprzyjaznych środowisku sprawia, że w późniejszym czasie generujemy miliony kilogramów śmieci. Jako firma szczególnie nastawiona na ekologiczne działania, w dzisiejszym artykule przedstawiamy pomysły na świąteczne dekoracje na okna, które zrobicie samodzielnie z materiałów z odzysku.
Plecione dekoracje
W roku 2021 na popularności zyskały ozdoby plecione ze sznurków. Fachowo dekoracje te znane są pod nazwą makrama. Co kryje się pod tym tajemniczym hasłem? Makrama jest to znana już od czasów starożytności sztuka polegająca na wiązaniu sznurków, bez użycia dodatkowych narzędzi typu: igły, druty czy szydełka. Niebotyczną zaletą tej techniki jest minimalna ilość produktów potrzebnych do stworzenia niezwykle efektownych scenerii.
Czego będziecie potrzebować do stworzenia plecionych ozdób? Bezwzględnie konieczny jest zaledwie sam sznurek. To od waszej wyobraźni zależy jego barwa, grubość oraz źródło pochodzenia. My jesteśmy zwolennikami trendu ZERO WASTE, stąd zachęcamy do przejrzenia zakamarków szafy w celu znalezienia starych swetrów, czapek i innych przedmiotów, z których ów sznurek można z sukcesem uzyskać, nadając mu w późniejszym czasie drugie życie.
Makramowe listki na drewnianych gałązkach to jedna z najprostszych i najbardziej efektownych ozdób. W sieci dostępnych jest mnóstwo filmików, na których pokazane jest krok po kroku, w jaki sposób wykonać te przepiękne dekoracje. Od dzisiaj spacer po lesie będzie jeszcze ciekawszy, gdy narzucimy sobie misję znalezienia wyjątkowych gałązek. Następnie wystarczy zaledwie kilka splotów i magiczna dekoracja gotowa.
W celu wyeksponowania naszych rękodzieł, najlepiej zawiesić je w pobliżu okna, gdzie będą cieszyć zarówno nasze oczy, jak i oczy przechodniów. Uzupełniając dekoracje migotającymi lampkami sprawimy, że będą widoczne także po zmroku.
Kultowe papierowe gwiazdki
Papierowe gwiazdki zapewne zna każdy z czasów swojego dzieciństwa. Zabawa w wycinanie coraz to bardziej fikuśnych kształtów przywodzi na myśl beztroskie chwile. Czy to w przedszkolu, czy w szkole, a nawet w domu z rodzeństwem, niemal każdy tworzył urocze, papierowe śnieżynki. Do dzisiaj zdobią okna wielu placówek publicznych, wywołując ciepłe wspomnienia.
Obecnie mamy znacznie więcej możliwości, dzięki zróżnicowanym barwom i fakturom wielu papierowych produktów. Zalegające gazety? Niezużyty papier do pakowania prezentów? Ścinki z kolorowych kartek potrzebnych do szkoły? Nie wyrzucaj! Wszystkie te elementy możesz z powodzeniem wykorzystać, tworząc kultowe, papierowe płatki śniegu.
Ozdoby pachnące Świętami
Z jakim aromatem kojarzą Wam się Święta? Dla nas to przede wszystkim zapach iglastych gałązek, soczystych pomarańczy i bogato zdobionych pierników. Ten magiczny bukiet zapachów, łączący w sobie przyprawy korzenne z cytrusowymi nutami dopełnione wonią świerka, pozwala wrócić do beztroskich wspomnień z czasów dzieciństwa. Aby ten doskonały zapach towarzyszył nam przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, warto stworzyć aromatyczne ozdoby do zawieszenia na okna w naszych ciepłych domach.
Dlaczego aromatyczne ozdoby powinno się zamieszczać przy oknach? Zazwyczaj w pobliżu okien montowane są grzejniki, które pod wpływem generowania ciepła, silniej uwalniają zapach z naszych dekoracji. Ponadto efektowne akcenty świąteczne będą cieszyć oko nie tylko mieszkańców i gości wewnątrz domu, ale także naszych sąsiadów oraz wszystkich osób znajdujących się na zewnątrz budynku. Podwójna korzyść!
Jak przygotować pachnące dekoracje?
1. Nuty cytrusowe uzyskamy w bardzo prosty sposób poprzez zasuszenie owocowych plasterków. Najsilniej kojarzony ze Świętami Bożego Narodzenia aromat wydobywa się oczywiście z cytryn, mandarynek oraz pomarańczy. Dla urozmaicenia dekoracji warto sięgnąć również po takie owoce, jak: grejpfruty oraz limonki. Wszystkie wymienione produkty są powszechnie dostępne w sklepach oraz stosunkowo niedrogie w okresie świątecznym.
Dla osób, które preferują bardziej egzotyczne i ekstrawaganckie rozwiązania, polecamy sięgnąć po takie owoce, jak: bergamotka, pomelo czy kumkwat. Na pewno znalezienie rzadziej spotykanych owoców będzie wymagało od nas więcej wysiłku i nakładów finansowych, ale efekt bez wątpienia zaskoczy niejedną odwiedzającą nas osobę.
Gdy zgromadzimy już pożądane przez nas nuty smakowe zamknięte w soczystych owocach, wówczas kroimy je w plasterki o grubości około 10 mm. Następnie układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i umieszczamy w piekarniku. Suszenie powinno trwać około 3-4 h w temperaturze 100 stopni Celsjusza.
RADA EKSPERTA: Pamiętaj o tym, aby regularnie odwracać plasterki na drugą stronę!
2. Do wypełnienia domu korzennym aromatem najlepiej posłużą ponadczasowe pierniki. Z łatwością upieczesz je samodzielnie, gdyż w sieci znajduje się mnóstwo prostych przepisów, nawet przeznaczonych dla totalnych laików kulinarnych. Dodanie przypraw wybranych przez Ciebie indywidualnie sprawi, że zapach będzie doskonały. My stawiamy na cynamon, goździki, gałkę muszkatołową oraz anyż.
Jeśli jednak brakuje Ci czasu na samodzielne wypieki, aromatyczne pierniki zakupisz również w większości sklepów spożywczych.
3. Pozostał nam ostatni element aromatycznej układanki, którym jest zapach igliwia. Jeśli nie posiadasz własnych drzew iglastych, warto popytać wśród znajomych lub sąsiadów. Już niedużej wielkości gałązka roztacza w całym pomieszczeniu niepowtarzalną woń.
Przed nami ostatni krok: połączenie ze sobą poszczególnych elementów. W zależności od naszych preferencji zestawienie określonych detali może być dowolne. Przykładowo możemy stworzyć świąteczny wieniec z igliwia, na którym zamieścimy plasterki owoców i pierniki. Inną równie atrakcyjną koncepcją jest nawleczenie wszystkich elementów na sznurek, aby powstała pachnąca girlanda. Następnie ukończoną dekorację umieszczamy w centralnej części okna, aby była dobrze widoczna.
Bądź EKO w te Święta
Dekoracje stworzone z naturalnych elementów, takich jak owoce czy rośliny pozwalają na współżycie w zgodzie z naturą. W opozycji do plastikowych lub metalowych ozdób ze sklepów te stworzone własnoręcznie ze szczególnie wyselekcjonowanych elementów są 100% ekologiczne. Zarówno owoce, jak i gałązki choiny, czy papierowe kartki ulegną z czasem całkowitej degradacji i to w stosunkowo krótkim czasie. Natomiast makramowe listki mogą posłużyć nam przez wiele lat. Dodatkowo po rozpleceniu gotowych ozdób, możemy z powodzeniem wykorzystać sznurki do innych celów.
Komentarze (1)